Previous winners
Fall 2016:

TV | Radio | Individual | Student

Fall 2015:

TV | Radio | Individual | Student

Fall 2014:

TV | Radio | Individual | Student

Fall 2013:

TV | Radio | Individual | Student

Fall 2012:

TV | Radio | Individual | Student

Fall 2011:

TV | Radio | Individual | Student

Fall 2010:

TV | Radio | Individual | Student

Fall 2009:

TV | Radio | Student

Fall 2008:

TV | Radio | Student

Fall 2007:

TV | Radio | Student

Fall 2006:

TV | Radio | Student

Spring 2006:

TV | Radio | Student

2011 RTDNAC award winners

Winners were announced Oct. 29, 2011, at the RTDNAC awards luncheon. Information on receiving duplicate awards or to correct an error on an award can be found here. Contest rules are available here.

TV | Radio | Individual | Student

Television

Division I

Best Newscast
First Place:  WYFF-TV – WYFF News 4 – Anna Dobbins/Justin Antoniotti/Lee Brown/Janice Limon/Akili Franklin
Second Place: FOX Charlotte – FOX News @ Ten – February 9, 2010 – FOX Charlotte

Sports Special
First Place: FOX Charlotte – FOX Got Racin' – Bruce Snyder/Kelli Bartik/Beth Hamilton
Second Place: WRAL-TV – NHL All Star Special – Leesa Moore/Stephanie Beck/Chris Burns/Debra Morgan/Jeff Gravley

Sports Reporting
First Place: WGHP-TV – The Runner – Bob Buckley/Eric Sander
Second Place: FOX Charlotte – Eye in the Sky – Bruce Snyder/Beth Hamilton

Best Photography
First Place: WYFF-TV – Driving the Blue Ridge – John Hendon
Second Place: WLOS-TV – Irish Road Bowling – John Kirtley

Consumer/Economic
First Place: WBTV – Not So Perfect Vacation – Kristen Miranda/Brian Stephenson
Second Place: WBTV – The Battery Test – Kristen Miranda/Brian Stephenson

News Documentary
First Place: WCNC-TV – Bamboozled: A Story of Liquor and Money – Stuart Watson/John Gray/Rachel Clapp/Jeremy Markovich
Second Place: WYFF-TV – Chronicle: The State of Education – Lee Brown/John Hendon/Jennifer Mihalic

Education
First Place: WYFF-TV – The Corridor of Shame – Tim Waller/John Hendon
Second Place: WBTV – Alternatives to CMS – Dedrick Russell

Feature
First Place: WLOS-TV – 8 Seconds – John Le/Leighton Grant
Second Place: FOX Charlotte – Honoring Slave Confederate Soldiers – Israel Balderas/Tim Mullican

General News
First Place: News 14 Carolina – Plane Crashes Into Home – Stephanie Stilwell/Bill Welch
Second Place: FOX Charlotte – Reboot Charlotte: Builders Reboot to New Success – Suzette Rhee/Justin Garant

Health-Medicine
First Place: WCNC-TV – Code Cool – Rachel Clapp/Bobby Sisk/John Gray
Second Place: News 14 Carolina – Matt's Road to Recovery – Heather Waliga/A.J. Chodora/Mark Smith/Matt Morano

Investigative
First Place: WRAL-TV – Waiting for Care – Bruce Mildwurf/Edward Wilson/David McCorkle
Second Place: WBTV – Problem Solvers Investigation: Bankhead – Jamie Boll/Jeff Keene

Political-Election
First Place: News 14 Carolina – Carolina Decides – News 14 Carolina
Second Place: WRAL-TV – Election 2010 – WRAL-TV

Political-General
First Place: WYFF-TV – Finding Alvin Greene – Michael Cogdill/John Hendon/Lori Webster
Second Place: WRAL-TV – Main Street, N.C. – Bryan Mims/Richard Adkins

Series
First Place: FOX Charlotte – Reboot: Charlotte – FOX Charlotte
Second Place: WRAL-TV – Tornado Recovery – The Baker Family – Stacy Davis/Geoffrey Levine/Terry Cantrell/Tom Normanly

Special Report
First Place: WRAL-TV – Deadly Tornadoes – WRAL-TV
Second Place: WBTV – Montgomery Trial Verdict – WBTV 

Spot News
First Place: WTVD-TV – Roxboro Tornado – WTVD-TV
Second Place: WRAL-TV – NC Flooding – WRAL-TV

News Website
First Place: WRAL.com
Second Place: News 14 Carolina

Division II

Best Newscast
First Place: WWAY-TV – WWAY NewsChannel 3 at 11 – WWAY-TV
Second Place: CN2 News – S.C. Inauguration Coverage – CN2 News

Sports Special
First Place: WWAY-TV – Coach's Corner, April 17, 2011 – John Rendleman
Second Place: WWAY-TV – 5th Quarter – John Rendleman/Trot Nixon/Jesse Jones

Sports Reporting
First Place: WWAY-TV – Girl With Cerebral Palsy Runs Track – John Rendleman
Second Place: WCIV-TV – Ashley Ridge's Special Manager – Scott Eisberg

Best Photography 
First Place: WECT-TV – Pint-Sized Panthers – Ryan Koresko
Second Place: WCIV-TV – Joggling Board – Richey Boyd

Consumer/Economic
First Place: WSFX-TV – Does It Work? – WSFX-TV
Second Place: WSFX-TV – Cell Phone Rip-Off – Colin Hackman/Ryan Koresko

News Documentary
First Place: WWAY-TV – Pirates of the Carolinas: Storm at Sea – Jerry Jackson
Second Place: WWAY-TV – USS Gravely Commissioning – WWAY-TV

Education
First Place: WECT-TV – Marathon Kids – Colin Hackman
Second Place: WCIV-TV – Driving Skills – John Bruce/Richey Boyd

Feature
First Place: WSFX-TV – Now I Lay Me Down To Sleep – Michelle Li
Second Place: WECT-TV – Military Photos – Ashlea Kosikowski

General News
First Place: WCIV-TV – Folly Beach Rescue – Natalie Caula/Dave MacQueen
Second Place: CN2 News – Sludge for Sale in Rock Hill – Dianne Gallagher/Mia Macy

Health-Medicine
First Place: WITN-TV – Michelle Coria – Dave Jordan
Second Place: WITN-TV – Living With Autism – Dave Jordan

Investigative
First Place: WWAY-TV – Trooper Misconduct Investigation – Ramon Herrera
Second Place: WECT-TV – Who Left The Lights On? – Jon Evans

Political-General
First Place: WCIV-TV – The Haley Family – Victoria Hansen/Dave MacQueen
Second Place: WCIV-TV – Goodbye Governor – Natalie Caula/Josh Armbrite

Political-Election
No winners

Series
First Place: WECT-TV – Doolittle Tragedy – Colin Hackman/Justin West/Ryan Koresko/Kristy Etheridge/Dustin Etheridge
Second Place: WECT-TV – RC Soles & BJ Wright – Gavin Johnson/Michael Pelzer

Special Report
First Place: WWAY-TV – Tornado Outbreak, April 16, 2011 – WWAY-TV

Spot News
First Place: WSFX-TV – Carolina Beach Flood – Colin Hackman/Ryan Koresko
Second Place: WSFX-TV – Bladen Wildfire – Veronica Macias/Ryan Koresko

News Website
First Place: WITN-TV
Second Place: WECT-TV

Return to top

Radio

Best Newscast
First Place: WBT – 5 O'clock Report – Chris Miller
Second Place: NCNN – NCN 7:55 a.m. Newscast (April 18, 2011)

Sports Special
No winners

Sports Reporting
No winners

Consumer/Economic
No winners

News Documentary
No winners

Education
First Place: WBT – School Closings Protest – Chris Miller

Feature
First Place: WPTF – Citizenship Day – Gurnal Scott

General News
First Place: WBT – New Lawmakers, New Laws – Jeff Sonier
Second Place: WPTF – The King Speeches – Gurnal Scott

Health-Medicine
No winners

Investigative
First Place: WBT – WBT Investigates: The Tax Train – Jeff Sonier

Political-Election
No winners

Political-General
First Place: WBT – Budget Battle 2011 – Jeff Sonier
Second Place: WBT – County Commission Chairman Fight – Chris Miller

Radio News Block
First Place: WPTF – WPTF Evening News: Cary Standoff – Mike Davis/Bruce Farrell, Gurnal Scott

Series
No winners

Special Report
No winners

Spot News
First Place: WPTF – WPTF Tornado Coverage – Brian Freeman/Joe Wade Formicola/Scott Briggaman/Bruce Ferrell/Rick Martinez
Second Place: WWGP 1050 AM – Tornado Devastation – Brian Lee

News Website
No winners

Return to top

Individual Achievement

TV Reporter of the Year - Division I
First Place: WBTV – Molly Grantham
Second Place: WBTV – Steve Ohnesorge

TV Reporter of the Year - Division II
First Place: WECT-TV – Colin Hackman
Second Place: WCIV-TV – Jon Bruce

TV Photographer of the Year - Division I
First Place: WYFF-TV – John Herndon
Second Place (tie): Fox Charlotte – Terrence Walker
Second Place (tie): WLOS-TV – John Kirtley

TV Photographer of the Year - Division II
First Place: WCIV-TV – Dave MacQueen
Second Place: WECT-TV – Ryan Koresko

Radio Reporter of the Year
First Place: WBT – Jeff Sonier
Second Place: WPTF – Gurnal Scott

Best Weathercaster
First Place: WYFF-TV – John Cessarich
Second Place: Fox Charlotte – Jan. 11 Ice Storm – Tera Blake

Best Sportscaster
No winners

Best Sportscaster
No winners

Margaret Murchison News Director of the Year
First place: Rick Gall
Second place: Dennis Milligan

Return to top

Student

Best Student Newscast
First Place: UNC-Chapel Hill – Carolina Week Newscast 2/23/2011
Second Place: Elon University – Phoenix 14 News May 2, 2011, Newscast – Phoenix 14 News/Elon University

Best Student News Reporting
First Place: UNC-Chapel Hill – Immigration – Claudia Rupcich
Second Place: UNC-Chapel Hill – Alcohol Abuse – Michael Tomsic

Best Student Weathercast
First Place: UNC-Chapel Hill – Weather Forecast - 03/23/2011 – Drew Day

Best Student Sportscast
First Place: UNC-Chapel Hill – Carolina Week Sportscast 2/23/2011 – Justin Page/Ciarra Watkins/Andy Rives/Rachel Nash
Second Place: UNC-Chapel Hill – Carolina Connection Sportscast 9/18/2010 – Stefano Rivera

Best Student Sports Story
First Place: UNC-Chapel Hill – NCAA Investigation – Eddie Sykes
Second Place: UNC-Chapel Hill – Josh Adams – Stefano Rivera

Best Student Feature Reporting
First Place: Elon University – Paws and Stripes – Monica Yantosh
Second Place: UNC-Chapel Hill – Day With Homeless – Reema Khrais

Best Photography
First Place: East Carolina University – Pirate Bikeshare – Kyle Walker
Second Place: UNC-Chapel Hill – Outdoor Movie Theater – Justin Page

D. Haney Howell Student Journalist of the Year
First Place: Elon University – David Hodges
Second Place: UNC-Chapel Hill – Justin Page

Return to top