Previous winners
Fall 2016:

TV | Radio | Individual | Student

Fall 2015:

TV | Radio | Individual | Student

Fall 2014:

TV | Radio | Individual | Student

Fall 2013:

TV | Radio | Individual | Student

Fall 2012:

TV | Radio | Individual | Student

Fall 2011:

TV | Radio | Individual | Student

Fall 2010:

TV | Radio | Individual | Student

Fall 2009:

TV | Radio | Student

Fall 2008:

TV | Radio | Student

Fall 2007:

TV | Radio | Student

Fall 2006:

TV | Radio | Student

Spring 2006:

TV | Radio | Student

Fall 2006 TV award winners

Best Newscast
Division 1
1. WYFF
Division 2
1. WECT
 
 
Best Weathercaster
Division 1
1. WHNS - Michael Smith
2. WCNC - Brad Panoivich
Division 2
1. WECT - George Elliott
 
 
Best Sportcaster
Division 1
1. WYFF - Geoff Hart
Division 2
1. WECT - Bob Bonner
 
 
Spot News
Division 1
1. WBTV - "Police Officer Shot"
2. WYFF - "Souers Investigation"
Division 2
1. WECT - "Drug Roundup" - Maggie Alexander/Ryan Koresko
2. CN2 - "Great Falls Mill Fire" - Dianne Gallager
 
 
General News
Division 1
1. WCNC - "911 Cop Coverup" - Jeff Sonier
2. WLOS - "Sex Offenders Everywhere" - Michelle Boudin/Leighton Grant
Division 2
1. WECT - "Maness Trial Sentencing" - Ashley Hayes/Steven Powell
2. WECT - "Homeless Dave" - Joe Keiley/David Hattman
 
 
Special Report
Division 1
1. WRAL - Stormtrack 2005
2. WRAL - The Big Gamble
 
 
Series
Division 1
1. WCNC - "Immigration Trip to the Border"
2. WBTV - "Outsourcing America"
Division 2
1. WECT - "EHarmony" - Kacey Gaumer/Ryan Koresko
2. CN2 - "Focus on the Arts" - Heather Rikli/Frank Guy
 
 
Sports
Division 1
1. WYFF - "Fast Education"
2. WYFF - "Fore! No Five!"
Division 2
1. WECT - "The Ripkin Experience" - Kevin Hull
2. WSFX - "Cheerleading Camps" - Jessica Blanton/Steven Powell
 
 
Sports Special
Division 1
1. WBTV - "Panther Pride Day"
2. WCCB - "Panthers Storm Seattle"
Division 2
1. WECT - "The Will Surf Again" - Bob Bonner
 
 
Features
Division 1
1. WYFF - "The Star Who Fell"
2. WYFF - "Popcorn"
Division 2
1. CN2 - "Rodeo Clown" - Josh Cascio/Frank Guy
2. WSFX - "Little Dogs" - Kacey Gaumer
 
 
Education
Division 1
1. WCNC - "3 R's of Recruiting" - Jeff Sonier/Stephanie Johnson
2. WLOS - "Saving Cherokee" - Larry Blont/Leighton Grant
Division 2
1. WECT - "New Reading Program" - Ashley Hayes
2. WECT - "Pay for an A" - Kacey Gaumer/Ryan Koresko
 
 
Health/Medical
Division 1
1. WLOS - "Hospitals Making You Sick" - Larry Blont/Eric Sander
2. WCNC - "Nightmare Addictions" - Kara Finnstrom/Steve Reynolds
Division 2
1. WSFX - "Living with ALS" - Kim Lehman/Ryan Koresko
2. WECT - "Lose the Pounds" - Kacey Gaumer/Ryan Koresko
 
 
Documentary
Division 1
1. WRAL - "Paper Thin Promise"
2. WTVI - "Brown in Black and White" - Steve Crump
 
 
Investigative
Division 1
1. WCNC - "The Investigators Loans Without License"
2. WGHP - "Stealing Your Kids' Identity"
Division 2
1. WECT - "Rated M" - Joe Keiley/Ryan Koresko
2. WECT - "Columbus Co. Animal Shelter" - Kacey Gaumer
 
 

Consumer/Economic

Division 1
1. WYFF - "Shopping Secrets"
2. WCNC - "Holding Pattern" - Jeff Sonier
Division 2
1. WECT - "Vocal Smoke Alarm" - Sarah Warlick/David Hattman
2. WECT - "Car Shopping 101" - Darcey Douglass/Ryan Koresko
 
 
Political/General
Division 1
1. WRAL - "NC House Speaker Investigation"
2. WYFF - "Remembering Caroll Campbell"
Division 2
1. WECT - "Mayor Resigns" - Joe Keiley/Nicole Ferguson/Ryan Koresko
2. WECT - "Clown for Mayor" - Justin Smith/Chad Healey
 
 
Best Photography
Division 1
1. WYFF - "The Star Who Fell" - John Hendon
2. WYFF - "The Protected Will Never Know" - Chad Zellmer
Division 2
1. WECT - "Santa's Helper" - Steven Powell
2. CN2 - "Stations of the Cross" - Frank Guy
 
 
Online Sites
Division 1
1. WCNC - Charlotte, NC
2. WHNS - Greenville, SC
 
 
South Carolina Television Reporter of the Year
WYFF - Tim Waller
 
 
North Carolina Television Reporter of the Year
WGHP - Eric White
 
 
South Carolina Photographer of the Year
WYFF - John Hendon
 
 
North Carolina Photographer of the Year
WGHP - Brad Ingram