Previous winners
Fall 2016:

TV | Radio | Individual | Student

Fall 2015:

TV | Radio | Individual | Student

Fall 2014:

TV | Radio | Individual | Student

Fall 2013:

TV | Radio | Individual | Student

Fall 2012:

TV | Radio | Individual | Student

Fall 2011:

TV | Radio | Individual | Student

Fall 2010:

TV | Radio | Individual | Student

Fall 2009:

TV | Radio | Student

Fall 2008:

TV | Radio | Student

Fall 2007:

TV | Radio | Student

Fall 2006:

TV | Radio | Student

Spring 2006:

TV | Radio | Student

2010 RTDNAC award winners

Winners were announced Oct. 30, 2010, at the RTDNAC awards luncheon.

Contact RTDNAC to receive duplicate awards or to correct an error on an award. Duplicate certificates cost $5; duplicate plaques cost $30. There is no charge for new certificates if an error was made.

TV | Radio | Individual | Student

Television

Division I 

Best Newscast
First place: WCNC-TV – A Presidential Visit: NewsChannel 36 at 4 – Danielle Amos
Second place: WCCB-TV – FOX Charlotte News at 10 – FOX Charlotte News Team

Sports Special
First place: WBTV – First Class – Delano Little/Danielle Trotta/David Whisenant/Nate Wimberly/Brian Stephenson/Jennifer Torsiello
Second place: WCCB-TV – Got Game – Bruce Snyder/Kellli Bartik/Beth Hamilton

Sports Reporting
First place: WCCB-TV – How Weather Affects NASCAR Decisions – Derek James/Carlos Martinez
Second place: WYFF-TV – My Friend Michael – Geoff Hart/Mike Giordano

Best Photography
First place: WRAL-TV – WRAL News: Devastation in Haiti – Keith Baker/Tom Normanly
Second place: WYFF-TV – Derby Dames – John Hendon

Consumer/Economic
First place: WBTV – Follow the Food – Kristen Miranda /Brian Stephenson
Second place: WBTV – Undercover Savings – Kristen Miranda /Brian Stephenson

News Documentary
First place: WRAL-TV – Focal Point: The War Within – Clay Johnson/Jay Jennings
Second place: WRAL-TV – America's Favorite Journey – Clay Johnson/Jay Jennings

Education
First place: WYFF-TV – Graduate Greenville – Beth Brotherton/Mark Lyon
Second place: WRAL-TV – WRAL Investigates: School Lunches – Renee Chou/Greg Clark/Laura Martin/Robert Meikle

Feature
First place: WYFF-TV – Let There Be Mom – Beth Brotherton/John Hendon
Second place (tie): WRAL-TV – Pik 'N Pig – Scott Mason/Tom Normanly
Second place (tie): WCCB-TV – College Kids Working – Tim Mullican/Brien Blakely

General News
First place: WLOS-TV – Reflections – John Le/Eric Sander
Second place: WRAL-TV – Greg Taylor Exonerated – Jennifer Sorber/James Ford/Amanda Lamb/Kelly Gardner/Keith Baker/Benn Page

Health-Medicine
First place: WLTX-TV – Living With Tremors – Michael Benning
Second place: WLOS-TV – Dying for Coverage – Frank Fraboni/Jason Garcia

Investigative
First place: WTVD-TV – Sex Offender Loophole – Steve Daniels/Silvia Gambardella/Brandon Sherer/Jennifer Kovaleski/Tres Bruce
Second place: WYFF-TV – Bank Fee Nightmare – Tim Waller/Michael Geer

Political-Election
First place: WRAL-TV – WRAL News at 11: Primary Coverage – Lori Grant/Chris Burns/Debra Morgan/Gerald Owens/Cullen Browder/Renee Chou/Mark Simpson/Edward Wilson/Kelly Riner /Phillipe. Charles /Matt Burns/Leesa M. Moore/Steve Loyd
Second place: WYFF-TV – Commitment 2010: S.C. Primary – Justin Antoniotti/Lee Brown/Kim Deal/Lee Neely/Akili Franklin/Stephanie Moore/Carol Goldsmith/Michael Cogdill

Political-General
First place: WRAL-TV – Easley Investigation Special – Randall Kerr/James Ford/David Crabtree/Cullen Browder/Bruce Mildwurf/Keith Baker/Matt Burns/Jodi Leese Glusco
Second place: WLTX-TV – Confederate Flag: Controversy Continues – Ashleigh Walters

Series
First place: WCCB-TV – Pit Bull Problems – Morgan Fogarty/Billy Carrier, Justin Garant/Terrence Walker
Second place: WYFF-TV – Pay it Forward – Michael Cogdill/Mark Lyon

Special Report
First place: WLOS-TV – Wicked Winter Weather – Julie Wunder/Eric Sander
Second place: WRAL-TV – WRAL News: Duke Wins National Championship – Lori Grant/Bervette Carree/Kelly Riner/Mick Evans/Alison King/Debra Morgan/Gerald Owens/Jeff Gravley/Erin Hartness/Ken Smith/Kelcey Carlson/Jonathan Powell/Tony Gupton/Leesa M. Moore/Steve Loyd/Chad Flowers/Adam Owens/Jason Jennings/Josh Hailey/Edward Wilson/Geof Levine/Jamie Munden/Pete James/Mark Simpson/Richard Adkins/Ryan Craig/Jodi Leese Glusco/Philippe Charles

Spot News
First place: WCCB-TV – Missing Mom Returns – Marvin Beach
Second place: WYFF-TV – GSP Crash – WYFF News 4 Staff

News Website
First place: WRAL-TV – wral.com – WRAL
Second place: WCNC-TV – wcnc.com – Amy Lehtonen/Melissa Wheeler

Division II

Best Newscast
First place: WITN-TV – WITN News at 6 p.m. – January 12, 2010 – WITN News Team
Second place: WITN-TV – WITN News at 6 p.m. – December 8, 2009 – WITN News Team 

Sports Special
First place: WCTI-TV – The Blitz – Derek Bayne/Brian North
Second place: WECT-TV – Friday Night Football – Bob Bonner /Kevin Hull

Sports Reporting
First place: WCTI-TV – Student Athlete of the Week – Derek Bayne
Second place: WITN-TV – She Gets a Kick Out of Football – Brian Meador

Best Photography
First place: WECT-TV – The Carver – Ryan Koresko
Second place: WPDE-TV – Honey Allergies – Angelica Dones

Consumer/Economic
First place: WECT-TV – Denied Claims – Casey Roman
Second place: WSFX-TV – Oyster Regulation – Gavin Johnson/Mike Pelzer,

News Documentary
First place: WWAY-TV – Science of the Sea – Hailey Winslow

Education
First place: WSFX-TV – Budget Axe Over Special Needs – Casey Roman
Second place: WPDE-TV – Obama's Speech – Graeme MooreAngelica Dones

Feature
First place: WSFX-TV – The Mysterious Mailbox – Kristy Ondo/Ryan Koresko
Second place: WECT-TV – Home Flight: The Last Chapter – Max Winitz/Justin West

General News
First place: WWAY-TV – Streaker Tased – Ramon Herrera
Second place: WWAY-TV – Store Owner Kicks Out Service Dog – Megan Torjussen/Nadine Master/Hailey Winslow

Health-Medicine
First place: WECT-TV – Living with HIV – Casey Roman
Second place: WECT-TV – A Perfect Match – Casey Roman

Investigative
First place: WWAY-TV – Sen. R.C. Soles Saga – Ann McAdams
Second place: WECT-TV – Pinetown –Casey Roman

Political-Election
First place: WCTI-TV – Election Day 2009 – Annette Newell/Anna Bulszewicz/Megan Cassidy
Second place: WECT-TV – Voter Turnout (Or Lack There Of) – Colin Hackman/Mike Pelzer

Political-General
First place: WECT-TV – The Great Divide – Kristy Ondo/Justin West
Second place: WCTI-TV – Mary Easley's Downfall – Annette Newell/Boynton Adams

Series
First place: WECT-TV – The Effigy – Casey Roman/Ryan Koresko
Second place: WPDE-TV – Rolling Thunder – Whitney Gramling

Special Report
No entries submitted

Spot News
First place: WSFX-TV – Lightning Death – Claire Simms/Justin West
Second place: WPDE-TV – Conway Murder – Mola Lenghi/Whitney Gramling

News Website
First place: WITN-TV – witn.com –WITN News, Sports and Weather
Second place: WECT-TV – wect.com – WECT News Staff

Return to top

Radio

Best Newscast
No entries submitted

Sports Special
First place: WFDD – Sports Commentary: Athletes & Mental Illness – Jeff Tiberii
Second place: WFDD – Sports Commentary: Hype: When the Media Attacks – Jeff Tiberii

Sports Reporting
First place: WFDD – Dash – Jeff Tiberii

Consumer/Economic
First place: WFDD – Answering the Call – LeShea Agnew

News Documentary
No entries submitted

Education
No entries submitted

Feature
First place: WFDD – Kenny – LeShea Agnew/Kathryn Mobley
Second place: WFDD – Elkin – LeShea Agnew/Kathryn Mobley

General News
First place: WBT – Mecklenburg ABC – Jeff Sonier

Health-Medicine
First place: WFDD – Young Chefs – LeShea Agnew/Kathryn Mobley

Investigative
First place: WBT – State Airplanes – Jeff Sonier
Second place: WFDD – Same-Sex Domestic Violence – LeShea Agnew/Kathryn Mobley

Political-Election
First place: WBT – S.C. Primary/N.C. Runoff – Jeff Sonier

Political-General
No entries submitted

Radio News Block
No entries submitted

Series
First place: WFDD – Sharing The Bounty – Kathryn Mobley/John Hall/LeShea Agnew/Caron Myers

Special Report
No entries submitted

Spot News
First place: WFDD – Piedmont Twister – Jeff Tiberi

News Website
First place: WFDD – wfdd.org – Kathryn Mobley/Phoebe Zerwick/Christine Rucker

Return to top

Individual Achievement

North Carolina Reporter of the Year - Division I
First place: WLOS-TV – John Le
Second place: WCCB-TV – Morgan Fogarty

North Carolina Reporter of the Year - Division II
First place: WECT-TV – Colin Hackman
Second place: WECT-TV – Max Winitz

South Carolina Reporter of the Year
First place: WYFF-TV – Tim Waller
Second place: WYFF-TV – Mandy Gaither

North Carolina TV Photographer of the Year - Division I
First place: WLOS-TV – Eric Sander
Second place: WRAL-TV – Geoffrey Levine

North Carolina TV Photographer of the Year - Division II
First place: WECT-TV – Ryan Koresko
Second place: WECT-TV – Justin West

South Carolina TV Photographer of the Year
First place: WYFF-TV – John Hendon
Second place: WPDE-TV – Angelica Dones

North Carolina Radio Reporter of the Year
First place: WBT Radio – Jeff Sonier

South Carolina Radio Reporter of the Year
No entries submitted

Best Weathercaster
First place: WCCB-TV – Reg Taylor's Weather Forecast – Reg Taylor
Second place: WSOC-TV – Keith Monday's Weather Forecast – Keith Monday

Best Sportscaster
First place: WYFF-TV – Geoff Hart
Second place: WECT-TV – Bob Bonner

News Director of the Year
NA

Return to top

Student

Best Student Newscast
First place: Elon University – Phoenix 14 News – Kirsten Bennett/Drew Smith/Nick Ochsner
Second place: UNC – Carolina Week – Dandria Young/Lauren McGaha

Best Student News Reporting
First place: USC – Toyota Recall – Mason Snyder
Second place: ECU – The Parking Problem – Kyle Walker

Best Student Weathercast
First place: UNC – Carolina Week Weather 1/27/10 – John Boyer

Best Student Sportscast
First place: UNC – Sportscast for 2/15/10 – Justin Page, Nick King, Emily Hawkes
Second place: Winthrop University – Kyra Warren, Derek Cogswell

Best Student Sports Story
First place: USC – High School Lacrosse - Lee Scurry
Second place: USC – New Coach – Erika Hayes

Best Student Feature Reporting
First place: Elon University – The Mob in Greensboro – Kirsten Bennett
Second place: UNC – Girl Talks Backwards – Adam Yosim

Best Student Photography
First place: USC – Hash House Harriers – Sarah Cuiksa
First place: USC – Cold Cash – Matthew Watson

D. Haney Howell Student Journalist of the Year
First place: Elon University – Drug Bust, Greensboro Massacre and Habitat Build – Drew Smith
Second place: UNC – Bethany Tuggle

Return to top